Odłącz sprzęt w czasie burzy!

Głównie w czasie lata trwa sezon burzowy, dlatego chcielibyśmy Państwa uczulić na konieczność wyłączania sprzętu AGD, a zwłaszcza RTV, komputerów i innej elektroniki podczas burz.

Podczas burz pod żadnym pozorem nie wolno korzystać z urządzeń elektrycznych, zwłaszcza tych obsługiwanych ręcznie, bo grozi to porażeniem przez piorun. Piorun może dostać się do Państwa urządzeń za pośrednictwem sieci elektrycznej, a także poprzez linie telefoniczne, internetowe, anteny, zwłaszcza zewnętrzne. Dlatego podczas burzy należy bezwzględnie odłączyć urządzenia od tych instalacji.

Pragniemy dodać, że niebezpieczne jest również uderzenie pioruna w pobliżu takich urządzeń - piorun może zaindukować również na odległość przepięcia, czyli skoki napięcia w liniach i urządzeniach ponad dopuszczalną wartość za pośrednictwem pola magnetycznego - jest to znane z lekcji fizyki zjawisko indukcji elektromagnetycznej.

W efekcie możemy stracić komputer, telewizor, wieżę czy inny sprzęt. Dlatego też, osobiście radzimy wyłączać sprzęt gdy zbiera się na burzę, gdy wyjeżdża się z domu na weekend czy na urlop, gdy wychodzi się do pracy itp., zwłaszcza w tych dniach, kiedy prognozy pogody przewidują wystąpienie burz.

Sprzęt uszkodzony z powodu przepięć elektrycznych (wyładowań atmosferycznych) nie podlega gwarancji i wymianie producenta.