Nadchodzi burza? Wyłącz sprzęt!

18 lipca 2014

Trwa lato, sezon burzowy, dlatego chcielibyśmy Państwa uczulić na konieczność wyłączania sprzętu AGD, a zwłaszcza RTV, komputerów i innej elektroniki podczas burz...

Podczas burz pod żadnym pozorem nie wolno korzystać z urządzeń elektrycznych, zwłaszcza tych obsługiwanych ręcznie, bo grozi to porażeniem przez piorun.
Nie wolno też rozmawiać przez telefon stacjonarny, a na otwartej przestrzeni należy wyłączyć telefon komórkowy.

Piorun może dostać się do Państwa urządzeń za pośrednictwem sieci elektrycznej, a także poprzez linie telefoniczne, internetowe, anteny, zwłaszcza zewnętrzne. Dlatego podczas burzy należy bezwzględnie odłączyć urządzenia od tych instalacji.

Pragniemy dodać, że niebezpieczne jest również uderzenie pioruna w pobliżu takich urządzeń - piorun może zaindukować również na odległość przepięcia, czyli skoki napięcia w liniach i urządzeniach ponad dopuszczalną wartość za pośrednictwem pola magnetycznego - jest to znane z lekcji fizyki zjawisko indukcji elektromagnetycznej.

W efekcie możemy stracić komputer, telewizor, wieżę czy inny sprzęt. Dlatego też osobiście radzimy wyłączać sprzęt gdy zbiera się na burzę, gdy wyjeżdża się z domu na weekend czy na urlop, gdy wychodzi się do pracy itp., zwłaszcza w tych dniach, kiedy prognozy pogody przewidują wystąpienie burz.

W czasie silnych i bardzo bliskich wyładowań radzimy wyłączyć dopływ prądu w domu - zmniejszy to ryzyko uszkodzenia instalacji elektrycznej w razie zaindukowania przepięcia przez piorun.

Sprzęt uszkodzony z powodu przepięć elektrycznych (wyładowań atmosferycznych) nie podlega gwarancji i wymianie producenta.

facebook